Houbařská trika aneb jak to vzniklo.

13.05.2020

Rád chodím do lesa a obdivuji přírodu. V posledních letech jsem si zamiloval houby a snažím se je také fotografovat. Češi jsou národ houbařů a vyrážet v sezóně na houby je pro mnohé skvělý relax, pro jiné vášeň, další si chce z lesa odnést konzumní druhy hub, někdo si zase rozšiřuje znalosti. Já patřím k posledně jmenované skupině, baví mě pátrání po ne úplně běžných druzích a velmi mě těší, když se mi podaří nalézt a vyfotografovat nějaký vzácný druh. Často je to skoro detektivka, člověk musí nastudovat odbornou literaturu, vytipovat lokalitu a pak to zkoušet, někdy i několik let. Naopak, jindy má prostě kliku a najde náhodně druh, který ještě neviděl.

Díky tomu, že jsme zakoupili několik specielních tiskáren na potisk textilu, umíme vytisknout jakýkoli motiv na (nejen) trička už od jednoho kusu. Třeba právě motiv houbařský. Těší mne, že jsem mohl vybrat pár mých fotografií na potisk triček a doplnit je pořekadly v houbařském stylu. Několik takových je na našem webu ke zhlédnutí a samozřejmě i k prodeji. 

 Jako příklad vyberu pýchavky se sloganem " Pýchavka předchází pád." Na fotografii je pýchavka závojovitá, poměrně vzácný druh houby, která roste v létě a na podzim v teplých listnatých lesích a je zařazena do Červeného seznamu hub. Hledal jsem ji několik let a teprve nedávno se mi ji podařilo nalézt.

Originál fotografie vypadá takto: 

Konečný produkt po grafické úpravě a doplněný pořekadlem takto: 

Dalším příkladem je naopak běžná houba penízovka sametonohá: 

A zde konečný výtvor:

 Pořekadel máme v zásobě několik dalších, jsem zvědavý, jestli se tyto motivy ujmou... tak kdo bude první?

Jan Schneider.